O nama
ORGANIZATORI
Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona
Univerzitet u Tuzli
Konferencija o prevenciji nasilja među djecom i mladima, planirana 20. i 21. juna 2024. godine, ima za cilj adresirati suvremene izazove u odgoju i obrazovanju djece i mladih, fokusirajući se na primjere uspješnih i dobrih prevencijskih praksi iz regiona. Vizija konferencije je stvoriti prostor gdje će se okupiti stručnjaci za prevenciju, razmjenjivati programe, učiti jedni od drugih i pružiti Tuzlanskom kantonu novu perspektivu u zaštiti naše djece.
O Univerzitetu u Tuzli
Prva visokoškolska ustanova u Tuzli osnovana je 1958. godine, kada se, na zahtjev bosanskohercegovačkih rudnika osniva Viša rudarsko-tehnička škola. Prva generacija upisala je 158 studenata. Kao prvi dislocirani fakultet Sarajevskog univerziteta 1959. godine osniva se Tehnološki fakultet. Na ovom fakultetu odbranjena je prva doktorska disertacija već 1962. godine. Viša rudarska škola prerasta u Rudarski fakultet 1960. godine. Iste godine započinje sa radom i Viša pedagoška škola koja u prvoj generaciji upisuje 71 redovnog i 236 vanrednih studenata. Pedagoška akademija nastaje 1970. godine prerastanjem iz Više pedagoške škole. Elektrotehnički fakultet u Tuzli počinje sa radom 1976. godine. Osnivanje Medicinskog fakulteta u Tuzli i Ekonomskog fakulteta u Brčkom, 1976. godine, predstavljalo je raskrsnicu sa koje se ušlo u područje multidisciplinarnosti postepeno se odmičući od pretežno tehničke profilacije. Nakon toga, osnivanje Univerziteta je postalo nužnost i logičan slijed događaja, ne samo da bi se nastavio razvoj visokog obrazovanja nego i da bi se osigurao daljnji kulturni i društveni preobražaj najmnogoljudnijeg regiona Bosne i Hercegovine.
Osnivanjem novih fakulteta stvoreni su preduslovi za osnivanje Univerziteta. Osnivanju je prethodilo konstituiranje Zajednice visokoškolskih i naučnoistraživačkih institucija u regionu Sjeveroistočne Bosne 1972. godine i Konzorcija za razvoj višeg i visokog obrazovanja i naučnoistraživačkog rada u Tuzli. Odlukom Skupštine Opštine Tuzla od 15. aprila 1975. godine imenovan je Inicijativni odbor za osnivanje Univerziteta sa 104 člana i predsjednikom, akademikom, Ismetom Mujezinovićem. Sporazum o udruživanju u Univerzitet potpisan je 18. novembra 1976. godine u Sarajevu, a svečanost povodom početka rada održana je 18. decembra u Tuzli.
Ratna zbivanja u periodu 1992. – 1995. godina, nisu prekinula rad i razvoj Univerziteta u Tuzli. Od juna 1992. godine Ekonomski fakultet u Brčkom djeluje sa sjedištem u Tuzli. Značajna godina u razvoju Univerziteta u Tuzli svakako je 1993. godina, kada su, u jeku ratnih zbivanja, Odlukom Skupštine Tuzlanskog okruga, osnovani Filozofski fakultet prerastanjem iz Pedagoške akademije i Defektološki fakultet, koji je 2004. godine promijenio naziv u današnji Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet.
Od tada, Univerzitet dobija novi zamah u svom razvoju. Filozofski fakultet je bio jezgro iz kojeg će se 2002. godine osnovati Prirodno-matematički fakultet izdvajanjem grupe srodnih odsjeka (biologija, fizika, hemija, matematika i geografija) te Fakultet za tjelesni odgoj i sport, prerastanjem odsjeka Fizička kultura u zaseban fakultet. Naznačene promjene bile su odraz postojećih društvenih potreba kojima su se Filozofski fakultet i Univerzitet prilagođavali.
Dva najmlađa fakulteta na Univerzitetu u Tuzli, Farmaceutski fakultet i Pravni fakultet, osnovani su 2004. godine.
Uporedo sa osnivanjem novih fakulteta razvoj Univerziteta išao je pravcem osnivanja brojnih novih studijskih odsjeka na postojećim fakultetima kao i visokih škola, što ovaj Univerzitet uvodi u novu fazu razvoja koja bi trebala rezultirati formiranjem kritične mase humanističke inteligencije u Tuzlanskoj regiji, bez koje je nezamislivo uključivanje u savremene globalne tokove.
Sve što je do sada postignuto, približilo nas je modelu dobro organiziranog evropskog univerziteta koji je sposoban da se, zbog kvalitete, održi pri svakoj transformaciji visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini. Univerzitet u Tuzli danas je institucija bez koje bi bilo nemoguće zamisliti ne samo grad Tuzlu već i cijeli region.
O Tuzli
Tuzla se nalazi u sjeveroistočnom dijelu Bosne i Hercegovine, na obroncima planine Majevice, na prosječnoj nadmorskoj visini od 239 metara. Planinski vijenac Majevice na sjeveroistoku, Ozrena na jugozapadu, te Konjuha i Javornika, s rijekama Jalom i Sprečom, čine zaokruženu ekološku sredinu.
Povoljan geografski položaj omogućava Tuzli dobru povezanost s ostalim regionima u Bosni i Hercegovini, kao i sa susjednim državama, Hrvatskom i Srbijom i Crnom Gorom, te gotovo podjednako s regionima jugoistočne, centralne i zapadne Evrope.
Inače, Tuzla je jedno od najstarijih naselja u Evropi sa kontinuitetom življenja. U Tuzli je pronađeno najstarije sojeničko naselje u Evropi, koje datira iz neolita (mlađe kameno doba), za razliku od ostalih pronađenih sojeničkih naselja u Evropi, koja datiraju iz gvozdenog doba.
Tuzla ima i posebnu geološku prošlost. Tuzlaci kažu da je Tuzla «grad na zrnu soli». To «zrno soli» su milioni tona kamene soli, koje je iza sebe ostavilo staro Panonsko more, kada se, prije više od deset miliona godina, povlačilo sa ovih prostora. Ime grada je, oduvijek, kroz svo vrijeme njegovog postojanja i na jezicima svih putopisaca, kartografa, historičara, osvajača, bilo vezano za so.
Prva solana, izgrađena u predgrađu Tuzle, u Simin Hanu, 1885. godine, predstavljala je početak industrijske proizvodnje soli u Tuzli. Ubrzo zatim uslijedio je i početak tonjenja grada, kao posljedice nekontroliranog izluživanja slanice sa naslaga kamene soli, na kojima je smješten grad. Tonjenje će doživjeti svoj vrhunac 70-tih godina prošlog stoljeća, kada je grad ostao bez nekoliko hiljada stambenih, privrednih i kulturnih objekata. So je usud koji je Tuzlu gradio i rušio, ali i kulturološki određivao u njenoj posebnosti.
PARTNERI KONFERENCIJE
Save the Children za sjeverozapadni Balkan
Kako nas kontaktirati
Lokacija konferencije
Rektorat Univerziteta u Tuzli, Dr. Tihomila Markovića 1, Tuzla
Kontakt
Ured za međunarodnu i međuuniverzitetsku saradnju Univerziteta u Tuzli
E-mail: vesna.bratovcic@untz.ba
Tel: + 387(0)35 300 522